Drukuj

Zwyczaje wielkanocne

Opublikowano w Informacje

- najpopularniejszy jest oczywiście lany poniedziałek nazywany również Śmigusem-Dyngusem. Zwyczaj ten polega na polewaniu wszystkich woda, w szczególności dziewcząt, ponieważ zmoczone w tym dniu panny miały większe szanse na zamążpójście.
{jumi[*4]}
- inną, częściowo zapomnianą już tradycją jest tzw. pogrzeb żuru. W ostatnie dwa dni postu były zwiazane z przygotowaniami do swiat i wtedy równiez robiono pogrzeb żuru, była to bowiem potrawa która spożywano przez cały okres trwania postu. W tych dniach wylewano garnek z żurem.
- w zapomnienie poszło również widowiskowe wieszanie śledzia czyli kolejnej potrawy bardzo czesto spożywanej w oktrsie postu zamiast mięsa. Śledzia przybijano do drzewa za karę, że gościł tak długo na na talerzach domowników.
{jumi[*4]}
- tradycją która przetrwała do tej pory i jest cały czas praktykowana to oczywiiście święcenie pokarmów. Koszyk z przygotowanym jedzeniem, które należy poświęcić w Wielką Sobotę nazywamy święconką.
- w Wielką Niedzielę zawsze spożywamy świąteczne śniadanie na którym w pierwszej kolejności dzielimy się jajkiem i spozywamy poświęcone potrawy.
- nowością wśród tradycji są prezenty wielkanocne od zajączka. Kierowane głownie do najmłodszych, mają formę słodyczy lub drobnych upominków.
- w nie których częściach kraju funkcjonuje jeszcze wielkanocny przepis na poprawe urody. Wyszystkie niedoskonałości urody dziewczyny znikną, jeżeli umyje twarz w Wielką Sobote w wodzie, w której uprzednio gotowały się jajka na święconkę.a